Živnostníci jako obtížný hmyz

22.02.2015 11:30

Tento názor je reakcí na článek:

http://ekonomika.idnes.cz/vzit-si-uctenku-bude-povinne-maji-se-losovat-sobotka-prosadil-svou-1f6-/ekonomika.aspx?c=A150220_145609_ekonomika_kop

 

Nový návrh zákona, předložený Andrejem Babišem ohledně elektronické kontroly tržeb podnikatelů, se tváří jako nový efektivní nápad, jak vybrat více daní, ve skutečnosti je jeho cílem zřejmě postupná likvidace živnostníků, případně změna jejich statutu z osob samostatně výdělečně činných v zaměstnance finančních úřadů bez výhod, které zaměstnanecký poměr přináší.

 

Zákon se sice zpočátku má týkat pouze restauračních a ubytovacích zařízení, počítá se však s jeho rozšířením i na další profese, včetně podnikání fyzických osob. Předpokládám tedy, že se bude týkat řemeslníků, lektorů na volné noze, umělců a všech dalších svobodných profesí.

 

Podnikání jednotlivců je samo o sobě velice riskantní. Odejdete-li ze zaměstnaneckého poměru, okamžitě ztrácíte jistotu měsíčního příjmu, placenou dovolenou, nárok na nemocenskou, stravenky a spoustu jiných výhod, na které, pokud byste si je chtěli pořídit i při podnikání, si musíte odkládat peníze stranou, což není vždy možné, když třeba jeden měsíc skoro nic nevyděláte. Proto podnikání není pro každého. Je spousta lidí, kteří ve svém zaměstnání nejsou spokojení, ale na podnikání a s tím spojenou existenční nejistotu a stres, nemají odvahu. Na druhou stranu, jiným zase vyhovuje svoboda, kterou jedinec při podnikání má – můžete si vybrat, kdy a s kým budete pracovat, nemusíte spolupracovat s konfliktním klientem nebo poslouchat šéfa, který své práci sice nerozumí, ale má naprosto přesnou představu, jak byste svou práci měli dělat vy. Tak to ovšem nemá každý a ne vždy, protože i podnikatel musí někdy zakázkám přizpůsobit veškerý svůj čas a přijmout i to, co nechce, protože prostě nemá na výběr.

 

Jako člověk, který pracoval i v zaměstnaneckém poměru i jako živnostník, musím říct, že zaměstnanecký poměr není pro každého. Jistota pravidelného příjmu i zaměstnaneckých výhod je často zastíněna „ubíjejícím“ charakterem pravidelného zaměstnání, kde musíte sedět, ať pracujete nebo ne a kde máte stále stejný příjem, ať už vyvíjíte jakékoliv úsilí nebo se jen tak flákáte. Pokud je takových negativních věcí v zaměstnání hodně (špatný šéf, dlouhá pracovní doba, nesmyslná ubíjející práce, nesamostatnost při práci), tak se postupně ze samostatného sebevědomého člověka, který řídí svůj život a má z něj radost, měníte v nesamostatnou nedospělou jednotku, která jen trpně přijímá vše, co se na něj valí, a i do osobního života si pak přenáší sklony k pasivitě a fatalismu. Pro mě osobně to není, a proto vítám jakékoliv samostatné podnikání i s nejistotou, kterou přináší.

 

V návrhu elektronické kontroly tržeb vidím kromě oficiálně proklamované snahy vybrat více na daních spíše snahu omezit svobodu podnikatelů jako takovou. Pravidelným odváděním informací o každé přijaté platbě se podnikatel de facto stane zaměstnancem Finančního úřadu, se kterým bude neustále v kontaktu a který bude kontrolovat každý jeho krok. Nejistota a nevýhody podnikání nezmizí, ale naopak zmizí svoboda, která byla dosud tím nejdůležitějším důvodem, pro který se lidé stávali živnostníky.

 

V návrhu se počítá i s tím, že klient bude mít povinnost přijmout účtenku, kterou následně bude možné slosovat. Návrh na slosování má zřejmě motivovat lidi, aby si účtenky brali, ale návrh zřejmě nepočítá s tím, že slosování není pro každého dostatečně silná motivace. Ne každý je tak konzumně orientovaný, aby lačně skočil na každý slevový kupón nebo doufal v bezpracné získání peněz formou loterie. Pokud si pak živnostník něco s klientem domluví ústně bez účtenky, klient ho neudá, protože nepřijetím účtenky se také dopustil přestupku. Zákon v žádném případě nedosáhne toho, aby zcela vymýtil „domluvu“ živnostníka s klientem na nějakém výměnném obchodu (já tobě udělám to a ty mi za to dáš to) a tím i úniku daní, protože to by musel nainstalovat do kanceláře (nebo na tělo) každého živnostníka odposlouchávací zařízení a kameru (Plánuje snad Velký Bratr i to?).

 

Osobně si myslím, že případná likvidace živnostníků=zvýšení nezaměstnanosti, což samozřejmě není v zájmu žádného státu. Návrh zákona tedy vypadá na první pohled nelogicky. Na druhý pohled se zdá, je jeho jediným jeho smyslem je omezit svobodu jednotlivců a uvést živnostníky do tak závislého postavení, aby je přešla chuť na nějaké samostatné myšlení nebo jednání.

 

Jednu výhodu tento návrh ale přece jen má. Alespoň jasně vidíme, kam směřuje politika pana Babiše...

 

Miriam Čekalová

Diskusní téma: Živnostníci jako obtížný hmyz

Datum: 27.09.2015

Vložil: Hana

Titulek: vrtěti psem

Daňové výběry se dají zvýšit důsledným vybíráním tam, kde se tak neděje, rozkrýváním karuselových obchodů - to je obrovská černá díra. Podvody s DPH. Šikanováním OSVČ si tenhle stát opravdu nepomůže, akorát tak nas.ere skupinu lidí, která živí sama sebe, pár zaměstnanců a taky pár sociálně nepřizpůsobivých k tomu. Ohánění se omezením šedé ekonomiky je zcela nesmyslné - v tomto případě jednoznačně převažuje finanční přínos nad únikem daní - v hospodě možná nepřiznají výnos z guláše a piva v plné výši do tržeb, ale ty peníze investují do nákupu (bez účtenky) levnějšího masa, aby nám mohli účtovat 79 korun, místo 150. Ve finále to totiž opravdu bude placení k tíži zákazníka.
Bohužel vím přesně, o čem mluvím, mám účetní firmu - a názory mých kolegů účetních a daňových poradců jsou totožné. A co je udivující - souhlasí i pracovníci kontrolních oddělení finančních úřadů. Ve většině jsou to totiž praktici, kteří vidí dál, než na šanon s fakturami před sebou....

Datum: 24.02.2015

Vložil: Miriam

Titulek: Výhrady k článku

Mezi výhradami k článku se objevily dva podstatné argumenty:
1) podnikatelé prý odvádějí do státní kasy méně než zaměstnanci
2) velké množství podnikatelů prý své příjmy nepřiznává a kdyby to dělali, tak by zkrachovali
K tomu můžu říct jen to, že nejsem ekonom, takže nevím, jestli je dobré nechat tyto podnikatele zkrachovat. Je lepší, aby část z nich se stala zaměstnanci a druhá část šla na úřad práce (což je pro stát mnohem větší finanční zátěž než podnikatel neodvádějící správně daně)? Řada podnikatelů a OSVČ řeší podnikáním právě dlouhodobou nezaměstnanost. A je dobré, jestliže podnikatelé odvádějí do státní kasy méně než zaměstnanci, podnikání co nejvíce omezit a upřednostňovat zaměstnanecké poměry případně zvýšit odvody podnikatelů tak, aby zůstali jen ti opravdu úspěšní?

Datum: 24.02.2015

Vložil: Mirka

Titulek: Šaškárka, ze které mrazí

Živím se jako lektor (sestavuji a školím profesní vzdělávání) a pracuji pro různé subjekty dle dohod. Fakt bych se popadala za břicho, kdyby to ti idioti dotáhli ad absurdum a měla bych ještě vydávat jednotlivým účastníkům školení - např. o novele vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady - účtenky:))
Někdy si připadám jako ta žába v hrnci s teplou vodou, pod kterou plane oheň. Zatím dobrý...
Kolik takových lidí jako já asi uvažuje podobně? Jenže kolika stojí za to s tím něco udělat? Ta voda zatím se zatím ještě pořád dá vydržet, že.
Nevěřím, že půjdu někdy do důchodu, ale doufám, že alespoň všechny tři děti stačí odpromovat, a potom už toho - naštěstí - moc potřebovat nebudu:))

Dík za dobrý článek, paní Miriam

Datum: 24.02.2015

Vložil: Miriam

Titulek: Re: Šaškárka, ze které mrazí

Děkuji. Já mám doma už teď přeúčtenkováno. Nevím, kam až to zajde...

Datum: 23.02.2015

Vložil: Miriam

Titulek: Výběr daní

Smysl onoho výběru daní mi uniká, když vše, co se vybere od podvodných živnostníků (což jsme zřejmě my všichni), se dá na loterii - takže se to zase přidělí jednotlivci nebo to půjde na půlmilionové odměny primátorky nebo něco podobného. Ve skutečnosti mi to připadá jako bič ne na velké podniky, ale spíš na drobné OSVČ, kteří beztak na podnikání moc nezbohatnou.

Datum: 22.02.2015

Vložil: Václav

Titulek: EET

Nejvíce tomu slovenskému dotačnímu příživníkovi tleskají (a volí ho)ti pitomci,kteří,až ty naše malé provozovničky služeb zavřeme(a já ano),budou říkat:on to ten blbec zavřel,vždyť to bylo takový dobrý, kam teď máme jít.Já opravdu nebudu vydávat x tisíc svých peněz na kontrolní zařízení jen proto,abych mohl být dokonaleji kontrolován za účelem vyššího výběru daní na Burešovy řepkové dotace.A jestli to provádíme správně,na to nasadí další partu příživníků,s kterými si už 20 let nikdo neví rady,Celní správu.Místo aby je postavil na hranice aby hlídali, aby sem nepronikala kdejaká svoloč,nechá je buzerovat své vlastní lidi.

Přidat nový příspěvek